| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-100001084WOF |
| ProductSpecs.coreFamily | Granite Ridge AM5 |
| Chipset Model | AMD Ryzen 7 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 5 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM5 |
|---|---|
| Core Name | Granite Ridge AM5 |
| Platform | Zen 5 |
| Process Node | 4 nm |
| Cores | 8 |
|---|---|
| L1 Cache | 0.5 Mo |
| L2 Cache | 8 Mo |
| L3 Cache | 96 Mo |
| Threads | 16 |
| Base Frequency | 4700 MHz |
| Boost Frequency | 5200 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3600 |
| 5200 | |
| 5600 |
| Graphics Model | AMD Radeon Graphics |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 120 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| AI Ready | Yes |
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| Chipset Compatibility | AMD A620 |
| AMD B650 | |
| AMD B650E | |
| AMD B840 | |
| AMD B850 | |
| AMD X670 | |
| AMD X670E | |
| AMD X870 | |
| AMD X870E |