| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-100000263BOX |
| Chipset Model | Ryzen 7 5700G |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 3 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM4 |
|---|---|
| Core Name | Cézanne |
| Platform | Zen 3 |
| Process Node | 7 nm |
| Cores | 8 |
|---|---|
| L1 Cache | 0.5 Mo |
| L2 Cache | 4 Mo |
| L3 Cache | 16 Mo |
| Threads | 16 |
| Base Frequency | 3800 MHz |
| Boost Frequency | 4600 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 3200 |
| Graphics Model | AMD Radeon Vega 8 Graphics |
|---|---|
| Graphics Frequency | 2000 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | Yes |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| Chipset Compatibility | AMD A520 |
| AMD B550 | |
| AMD X570 |