- Home
- Components
- SSDs
- Western Digital WD_BLACK SN8100 NVMe 8To
2 728,09 €
See price history2 728,09 €
See price history| Brand | Western Digital |
|---|---|
| Reference | WDS800T1X0M-00CMT0 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Materials | Aluminum |
| PCB |
| IOPS Read | 2200000 |
|---|---|
| Endurance | 4800 TBW |
| IOPS Write | 2400000 |
| Read Speed | 14900 Mo/s |
| Write Speed | 13200 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Cache | 2048 Mo |
| Format | M.2 |
| Capacity | 8192 Go |
| Controller | SM2508 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Silicon Motion |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | No |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 3.88 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 8.6 g |