- Home
- Components
- Graphics Cards
- Sparkle Technology B580 ROC Luna OC Ultra Intel Arc B580 12Go GDDR6
Sparkle Technology B580 ROC Luna OC Ultra Intel Arc B580 12Go GDDR6
Sparkle Technology — SB580RW-12GOC
Recommended
335,19 €
See price historySparkle Technology — SB580RW-12GOC
335,19 €
See price history| Brand | Sparkle Technology |
|---|---|
| Reference | SB580RW-12GOC |
| Chipset Brand | Intel |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| White | |
| Fan Count | 2 |
| ProductSpecs.frameSync | VESA Adaptive-Sync |
| Materials | Aluminum |
| Metal | |
| PCB | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.1 |
| type: DISPLAYPORT, count: 3, notes: 2x UHBR 10, 1x UHBR 13.5, version: 2.1 |
| Memory Bus | 192 bits |
|---|---|
| Memory Size | 12 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Intel Arc B580 |
| Base Frequency | 1700 MHz |
| Boost Frequency | 2800 MHz |
| Memory Frequency | 19000 MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| TDP | 210 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 2 |
| PCIe Lanes | 8 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| Active PCIe Lanes | 8 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2.2 |
|---|---|
| Width | 128 mm |
| Height | 44 mm |
| Length | 230 mm |