- Home
- Components
- Motherboards
- ASRock H610M-H2/M.2
ASRock H610M-H2/M.2
Asrock — H610M-H2/M.2
Asrock — H610M-H2/M.2
| Brand | Asrock |
|---|---|
| Reference | H610M-H2/M.2 |
| Height | 1.57 mm |
| ProductSpecs.biosFeatures | clearCmos: true |
| Chipset | Intel H610 |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 64 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2400 MHz |
| 2666 MHz | |
| 2800 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3000 MHz | |
| 3200 MHz |
| Graphics Chipset | Intel Xe Graphics Architecture (Gen 12) |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 7.1 |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek RTL8111H |
|---|
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 1x M2 |
| Rear I/O | 1x PS2 |
|---|---|
| 2x HDMI 2.1 | |
| 2x USB-A 3.2 | |
| 4x USB-A 2.0 | |
| 1x RJ45 1.0 | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 2x FAN 4-pin | |
| 1x USB_2_0 9-pin | |
| 1x USB_3_2 19-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT 9-pin | |
| 1x TPM 13-pin | |
| 1x CHASSIS_INTRUSION |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |
75,79 €
See price history