| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-S12A PWM |
| Minimum Noise | 10.7 dB |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Maximum RPM | 1200 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 300 RPM |
| Maximum Noise | 17.8 dB |
| Maximum Airflow | 63 CFM |
| Minimum Airflow | 49 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Ball Bearing | Yes |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Fan Diameter | 120 mm |
|---|