| Brand | Cooler Master |
|---|---|
| Reference | RR-X117-18FP-R1 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Purple | |
| Silver | |
| Maximum TDP | 70 W |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 112.2 |
| Maximum RPM | 1800 RPM |
|---|---|
| Maximum Noise | 19 dB |
| Maximum Airflow | 36.5 CFM |
| Fan Diameter | 95 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 3-pin |
|---|
| Supported Sockets | Intel 1150 |
|---|---|
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 775 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Aluminum |
|---|
| PWM Control | No |
|---|---|
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Low Profile | Yes |
| Ball Bearing | Yes |
| Variable Speed | No |
| Height | 60 mm |
|---|---|
| Weight | 370 g |
| Width with Fan | 112.2 mm |
| Height with Fan | 64 mm |