| Brand | Corsair |
|---|---|
| Reference | CSSD-F4000GBMP600CXT |
| IOPS Read | 600000 |
|---|---|
| Endurance | 900 TBW |
| IOPS Write | 1000000 |
| Read Speed | 5000 Mo/s |
| Write Speed | 4400 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 4096 Go |
| Controller | PS5021-E21T |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | QLC |
| Controller Brand | Phison |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 80 mm |
| Length | 3 mm |
| Weight | 8.2 g |