- Home
- Components
- Graphics Cards
- MSI GeForce GT 1030 LP OC 2Go GDDR4
MSI GeForce GT 1030 LP OC 2Go GDDR4
MSI — 912-V809-2890
MSI — 912-V809-2890
| Brand | MSI |
|---|---|
| Reference | 912-V809-2890 |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 0 |
| Materials | Aluminum |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.0b |
| type: DISPLAYPORT, count: 1, version: 1.4 |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 2 Go |
| Memory Type | GDDR4 |
| Chipset Model | GT 1030 |
| Base Frequency | 1189 MHz |
| Boost Frequency | 1430 MHz |
| Memory Frequency | 2100 MHz |
| Stream Processors | 384 |
| TDP | 20 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 3.0 |
| Maximum Displays | 2 |
| Active PCIe Lanes | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Passive |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | No |
| VR Support | No |
| Low Profile | Yes |
| Overclocked | Yes |
| OpenGL Version | 4.5 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 38 mm |
| Length | 150 mm |
99,79 €
See price history