- Home
- Components
- Processors
- AMD Ryzen 9 5900XT
359,95 €
See price history359,95 €
See price history| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-100001581WOF |
| Chipset Model | Ryzen 9 5900XT |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 3 |
| Socket | AMD AM4 |
|---|---|
| Core Name | Vermeer |
| Platform | Zen 3 |
| Process Node | 7 nm |
| Cores | 16 |
|---|---|
| L1 Cache | 1 Mo |
| L2 Cache | 8 Mo |
| L3 Cache | 64 Mo |
| Threads | 32 |
| Base Frequency | 3300 MHz |
| Boost Frequency | 4800 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 2666 |
| 2933 | |
| 3200 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 105 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| AMD-Vi | |
| Chipset Compatibility | AMD A520 |
| AMD B450 | |
| AMD B550 | |
| AMD X470 | |
| AMD X570 |