- Home
- Components
- Memory
- G.Skill Ripjaws SO-DIMM DDR5 16Go 4800MHz CL40
G.Skill Ripjaws SO-DIMM DDR5 16Go 4800MHz CL40
G.Skill — F5-4800S4039A16GX1-RS
349,95 €
See price historyG.Skill — F5-4800S4039A16GX1-RS
349,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F5-4800S4039A16GX1-RS |
| Width | 64 mm |
| Height | 8 mm |
| Length | 148 mm |
| Has Heatsink | No |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 262 |
| Type | DDR5 |
| Standard | PC5-38400 |
| Format | SO-DIMM |
| Modules | 1 |
| Capacity | 16 Go |
| Frequency | 4800 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 16 Go |
| Voltage | 1.1 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.1 V |
| CAS Latency | 40 |
|---|---|
| RAS to CAS | 39 |
| RAS Active | 76 |
| RAS Precharge | 39 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | laptop |
| AMD Optimized | No |
| XMP Compatible | Yes |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |