- Home
- Components
- Processors
- AMD Ryzen 5 5600X - Tray
144,95 €
See price history144,95 €
See price history| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-000000065, AMD Ryzen 5 5600X |
| Chipset Model | AMD Ryzen 5 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 3 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM4 |
|---|---|
| Core Name | Vermeer |
| Platform | Zen 3 |
| Process Node | 7 nm |
| Cores | 6 |
|---|---|
| L2 Cache | 3 Mo |
| L3 Cache | 32 Mo |
| Threads | 12 |
| Base Frequency | 3700 MHz |
| Boost Frequency | 4600 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 2133 |
| 2400 | |
| 2666 | |
| 2933 | |
| 3200 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| AMD-Vi | |
| Chipset Compatibility | AMD B550 |
| AMD X570 |