- Home
- Components
- Graphics Cards
- Sparkle Technology Intel Arc A310 4Go GDDR6
152,19 €
See price history152,19 €
See price history| Brand | Sparkle Technology |
|---|---|
| Reference | 1A1-S00401900G |
| Chipset Brand | Intel |
| Fan Count | 1 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.0b |
| type: DISPLAYPORT, count: 2, isMini: true, version: 2.0 |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 4 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Arc A310 |
| Base Frequency | 1000 MHz |
| Boost Frequency | 2000 MHz |
| Memory Frequency | 15500 MHz |
| Stream Processors | 768 |
| TDP | 50 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 8 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 1 |
|---|---|
| Width | 69 mm |
| Height | 15 mm |
| Length | 156 mm |