| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-A14 PWM |
| ProductSpecs.colors | Beige |
| Brown | |
| Minimum Noise | 19.2 dB |
| ProductSpecs.toolFree | Yes |
| Included Fans | count: 1, isPWM: true, fanDiameter: 140 |
| Width with Fan | 140 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 140 |
| ProductSpecs.staticPressure | 2.08 |
| Maximum RPM | 1500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 300 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 24.6 dB |
| Maximum Airflow | 82.4 CFM |
| Minimum Airflow | 67.9 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 140 mm |