- Home
- Components
- Graphics Cards
- MSI GeForce RTX 5060 Ti VENTUS 2X OC PLUS 8Go GDDR7
MSI — GEFORCE RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS
489,95 €
See price history| Brand | MSI |
|---|---|
| Reference | GEFORCE RTX 5060 TI 8G VENTUS 2X OC PLUS |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| Fan Count | 2 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 2.1b |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5060 Ti |
| Boost Frequency | 2617 MHz |
| Memory Frequency | 14000 MHz |
| Stream Processors | 4608 |
| TDP | 180 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 127 mm |
| Height | 41 mm |
| Length | 227 mm |