- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-R8 Redux 1800 PWM 80mm
Noctua NF-R8 Redux 1800 PWM 80mm
Noctua — NF-R8 REDUX-1800 PWM
17,95 €
See price historyNoctua — NF-R8 REDUX-1800 PWM
17,95 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-R8 REDUX-1800 PWM |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Grey |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| Minimum Noise | 7.9 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Low Profile | No |
| Width with Fan | 80 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 80 |
| ProductSpecs.staticPressure | 1.41 |
| Integrated Display | No |
| Maximum RPM | 1800 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 450 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 17.1 dB |
| Maximum Airflow | 31.4 CFM |
| Minimum Airflow | 10.4 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Rubber |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 86 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 80 mm |