| Brand | Corsair |
|---|---|
| Reference | CP-9020271-EU |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Designation | Corsair RM1000x (2024) |
| ProductSpecs.warrantyYears | 2 |
| ProductSpecs.cyberneticsEfficiency | Cybenetics Gold |
| Wattage | 1000 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | No |
| Modular | Yes |
|---|---|
| Connectors | 2x POWER_CPU 8-pin |
| 8x POWER_SATA | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 3x POWER_MOLEX 4-pin | |
| 3x POWER_PCIE 8-pin | |
| 1x POWER_PCIE 16-pin | |
| Modularity Type | Full |
| Fan Size | 140 mm |
|---|---|
| Silent | Yes |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | EPS12V |
|---|---|
| ATX 3.0 Support | Yes |
| ATX 3.1 Support | Yes |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | No |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 160 mm |
| Form Factor | ATX/EPS |