| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | X870E A ELITE X |
| ProductSpecs.colors | ARGB |
| Black | |
| Grey | |
| Height | 40 mm |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| Plastic | |
| Steel | |
| ProductSpecs.eccSupport | Yes |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | AMD X870E |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM5 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 256 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 64 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4800 MHz |
| 5200 MHz | |
| 5600 MHz | |
| 6000 MHz | |
| 6200 MHz | |
| 6400 MHz | |
| 6600 MHz | |
| 6800 MHz | |
| 7000 MHz | |
| 7200 MHz | |
| 7600 MHz | |
| 7800 MHz | |
| 8000 MHz | |
| 8200 MHz | |
| 8400 MHz | |
| 8600 MHz | |
| 8800 MHz | |
| 9000 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 5.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 4.0 x16 (x4) | |
| PCIe 3.0 x16 (x2) |
| Audio Chipset | Realtek ALC1220 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Version | 7 |
| Bluetooth Version | 5.4 |
| Ethernet Controllers | 5 Mbps Realtek 5 GbE |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 2x M2 | |
| 2x M2 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 10 |
| Rear I/O | 2x USB-C 4 |
|---|---|
| 1x USB-C 3.2 | |
| 5x USB-A 3.2 | |
| 3x USB-A 2.0 | |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 1x S_PDIF | |
| 1x RJ45 | |
| 2x AUDIO_JACK | |
| 1x BIOS_BUTTON | |
| 2x SMA |
| Internal Connectors | 2x USB_2_0 |
|---|---|
| 2x USB_3_0 | |
| 1x USB_3_2 | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 2x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_PCIE 8-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 3x LED_ARGB | |
| 1x LED_RGB | |
| 1x PANEL_FRONT | |
| 1x TPM | |
| 6x FAN | |
| 1x PUMP |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 305 mm |
| Form Factor | ATX |