- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i7-14700KF - Tray
Intel Core i7-14700KF - Tray
Intel — CM8071504820722
Intel — CM8071504820722
| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | CM8071504820722 |
| Chipset Model | Core i7-14700KF |
| ProductSpecs.microarchitecture | Raptor Lake-S |
| ProductSpecs.efficiencyBaseFrequency | 2500 |
| ProductSpecs.efficiencyBoostFrequency | 4300 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1700 |
|---|---|
| Platform | Raptor Lake-S |
| Cores | 20 |
|---|---|
| L2 Cache | 28.672 Mo |
| L3 Cache | 33.792 Mo |
| Threads | 28 |
| Base Frequency | 3400 MHz |
| Boost Frequency | 5600 MHz |
| Memory Controller | DDR5 |
|---|---|
| Memory Frequencies | 2133 |
| 2400 | |
| 2666 | |
| 2800 | |
| 2933 | |
| 3000 | |
| 3200 | |
| 4800 | |
| 5600 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 125 W |
|---|---|
| Turbo Power Consumption | 253 W |
| Usage Type | desktop |
|---|---|
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |
325,00 €
See price history