G.Skill — F4-3000C16D-16GISB, DDR4 G.Skill Aegis - 16 Go (2 x 8 Go) 3000 MHz - CAS 16
172,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F4-3000C16D-16GISB, DDR4 G.Skill Aegis - 16 Go (2 x 8 Go) 3000 MHz - CAS 16 |
| Has Heatsink | No |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 288 |
| Type | DDR4 |
| Standard | PC4-24000 |
| Format | DIMM |
| Modules | 2 |
| Capacity | 16384 Go |
| Frequency | 3000 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 8192 Go |
| Voltage | 1.35 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | 16 |
|---|---|
| RAS to CAS | 18 |
| RAS Active | 38 |
| RAS Precharge | 18 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | desktop |
| AMD Optimized | No |
| XMP Compatible | No |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | Yes |