| Brand | Kingston Technology |
|---|---|
| Reference | SEDC600M/960G |
| Usage | Server |
| IOPS Read | 94000 |
|---|---|
| Endurance | 1752 TBW |
| IOPS Write | 65000 |
| Read Speed | 560 Mo/s |
| Write Speed | 530 Mo/s |
| Format | 2.5" |
|---|---|
| Capacity | 960 Go |
| Controller | Kingston |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Kingston |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | No |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 100 mm |
|---|---|
| Height | 7 mm |
| Length | 69.9 mm |
| Weight | 92.34 g |