89,95 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NOCTUA NH-L9X65 CHROMAX.BLACK |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Length | 95 mm |
| Maximum TDP | 67 W |
| Minimum Noise | 14.6 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| Included Fans | count: 1 |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 95 |
| ProductSpecs.staticPressure | 2.11 |
| Maximum RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 600 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 23.6 dB |
| Maximum Airflow | 33.84 CFM |
| Fan Diameter | 92 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | ABS |
|---|---|
| Aluminum | |
| Copper | |
| Nickel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Multimedia |
| Office | |
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Heat Pipe Count | 4 |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 95 mm |
|---|---|
| Height | 51 mm |
| Weight | 413 g |
| Width with Fan | 95 mm |
| Height with Fan | 65 mm |