| Brand | be quiet! |
|---|---|
| Reference | BGW71 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Length | 532 mm |
| ProductSpecs.riserExpansionSlots | 4 |
| Included PSU | No |
|---|
| Drive Bays | - |
|---|---|
| - |
| Front Panel Connectors | - |
|---|---|
| - | |
| - | |
| - |
| Fan Slots | - |
|---|---|
| - | |
| - | |
| - | |
| Included Fans | Yes |
| AIO Radiator Support | - |
| - | |
| - | |
| - | |
| Watercooling Support | Yes |
| Low Profile | No |
|---|---|
| Maximum GPU Length | 495 mm |
| Maximum PSU Length | 225 mm |
| PSU Form Factor | ATX |
| Expansion Slots | 8 |
| Maximum CPU Cooler Height | 190 mm |
| Supported Form Factors | E-ATX |
| Aquarium Style | No |
|---|---|
| Windowed | Yes |
| Materials | ABS |
| Steel | |
| Tempered Glass | |
| Mesh Front | No |
| Dust Filters | 3 |
| Tempered Glass | Yes |
| Tool-less Design | No |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| LED RGB | Yes |
| ARGB Hub | Yes |
| LED ARGB | Yes |
| Integrated Screen | No |
| Width | 344 mm |
|---|---|
| Height | 484 mm |
| Volume | 89 L |
| Weight | 16.8 kg |
| Form Factor | Full Tower |