| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-A4X10 |
| ProductSpecs.colors | Beige |
| Brown | |
| Minimum Noise | 12.9 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Low Profile | Yes |
| Width with Fan | 40 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 10 mm |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 40 |
| ProductSpecs.staticPressure | 1.19 |
| Maximum RPM | 4500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 3700 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 17.9 dB |
| Maximum Airflow | 4.82 CFM |
| Minimum Airflow | 3.88 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 3-pin |
|---|---|
| Additional Connectors | 1x OTHER |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Plastic |
|---|---|
| Rubber |
| PWM Control | No |
|---|---|
| Usage | Office |
| Server | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Ball Bearing | Yes |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 20 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 40 mm |