- Home
- Components
- Graphics Cards
- Zotac GAMING GeForce RTX 5060 Twin Edge 8Go GDDR7
355,49 €
See price history355,49 €
See price history| Brand | Zotac |
|---|---|
| Reference | ZT-B50600E-10M |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 2 |
| ProductSpecs.frameSync | G-Sync Compatible |
| Materials | Aluminum |
| Copper | |
| PCB | |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, notes: UHBR20, supports up to 8K 165Hz with DSC, version: 2.1b |
| type: HDMI, count: 1, notes: Supports 4K 480Hz HDR, 8K 120Hz HDR with DSC, version: 2.1b |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR7 |
| Chipset Model | RTX 5060 |
| Base Frequency | 2497 MHz |
| Boost Frequency | 2497 MHz |
| Memory Frequency | 28000 MHz |
| Stream Processors | 3840 |
| TDP | 145 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 8 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.4 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 41.6 mm |
| Height | 120.2 mm |
| Length | 220.5 mm |