2 199,95 €
See price history| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-100000445WOF |
| Chipset Model | Ryzen Threadripper Pro 5975WX |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 3 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD sWRX8 |
|---|---|
| Core Name | Chagall |
| Platform | AMD Zen 3 |
| Process Node | 7 nm |
| Cores | 32 |
|---|---|
| L1 Cache | 2 Mo |
| L2 Cache | 16 Mo |
| L3 Cache | 128 Mo |
| Threads | 64 |
| Base Frequency | 3600 MHz |
| Boost Frequency | 4500 MHz |
| Memory Channels | 8-Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 2133 |
| 2400 | |
| 2666 | |
| 2933 | |
| 3200 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 280 W |
|---|
| Gaming Optimized | No |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | No |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| AMD-Vi | |
| Chipset Compatibility | AMD WRX80 |