- Home
- Components
- SSDs
- GIGABYTE AORUS Gen4 7000E 1To
209,90 €
See price history209,90 €
See price history| Brand | GIGABYTE |
|---|---|
| Reference | AG470E1TB |
| IOPS Read | 350000 |
|---|---|
| Endurance | 700 TBW |
| IOPS Write | 700000 |
| Read Speed | 7100 Mo/s |
| Write Speed | 6100 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Cache | 512 Mo |
| Format | M.2 |
| Capacity | 1024 Go |
| Controller | PS5018-E18 |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | TLC |
| Controller Brand | Phison |
| Cooling | Passive |
|---|---|
| Has Heatsink | Yes |
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | Yes |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 2.3 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 27 g |