- Home
- Components
- Graphics Cards
- Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo 8Go GDDR6
Zotac GAMING GeForce RTX 3050 Eco Solo 8Go GDDR6
Zotac — 250919-FDE8
Zotac — 250919-FDE8
| Brand | Zotac |
|---|---|
| Reference | 250919-FDE8 |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 1 |
| ProductSpecs.frameSync | G-Sync Compatible |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 3, version: 1.4a |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1 |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | GeForce RTX 3050 |
| Base Frequency | 1550 MHz |
| Boost Frequency | 1777 MHz |
| Memory Frequency | 1750 MHz |
| Stream Processors | 2560 |
| TDP | 115 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 6, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 4.0 |
| Maximum Displays | 4 |
| Active PCIe Lanes | 8 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.6 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 115.1 mm |
| Height | 39.2 mm |
| Length | 150.8 mm |
186,45 €
See price history