| Brand | Biostar |
|---|---|
| Reference | B550MHP |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 45 mm |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.biosFeatures | clearCmos: true |
| Chipset | AMD B550 |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM4 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 64 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2667 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3200 MHz | |
| 3600 MHz | |
| 3800 MHz | |
| 4000 MHz | |
| 4400 MHz |
| Integrated Graphics | No |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| 2x PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC887 7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek RTL8111H |
|---|
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 1x M2 |
| Rear I/O | 2x PS2 |
|---|---|
| 1x HDMI 2.0 | |
| 1x VGA | |
| 1x RJ45 1000 | |
| 4x USB-A 3.2 Gen1 | |
| 2x USB-A 2.0 | |
| 3x AUDIO_JACK |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 1x POWER_CPU 4-pin | |
| 2x FAN 4-pin | |
| 2x USB_2_0 9-pin | |
| 2x USB_3_0 19-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT 9-pin | |
| 1x PANEL_FRONT 9-pin | |
| 1x TPM 2-pin | |
| 1x COM 9-pin | |
| 1x OTHER 4-pin | |
| 1x OTHER 2-pin |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | Yes |
| Width | 190 mm |
|---|---|
| Length | 235 mm |
| Form Factor | Micro ATX |