- Home
- Components
- Motherboards
- Biostar H610MHC 2.0
74,99 €
See price history74,99 €
See price history| Brand | Biostar |
|---|---|
| Reference | H610MHC 2.0 |
| Height | 39.4 mm |
| ProductSpecs.biosFeatures | clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | Intel H610 |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 64 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2666 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3200 MHz |
| Graphics Chipset | Intel UHD Graphics (integrated with CPU) |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC897 |
|---|---|
| Audio Channels | 7 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek RTL8111H |
| RAID Supported | No |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 1x M2 |
| Rear I/O | 4x USB-A 2.0 |
|---|---|
| 2x USB-A 3.2 | |
| 3x AUDIO_JACK | |
| 1x RJ45 1.0 | |
| 1x HDMI 1.4 | |
| 1x VGA |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 2x FAN 4-pin | |
| 1x USB_2_0 9-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x PANEL_FRONT | |
| 1x TPM 14-pin |
| Usage | Workstation |
|---|---|
| LED Lighting | No |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 185 mm |
|---|---|
| Length | 226 mm |
| Form Factor | Micro ATX |