- Home
- Components
- Motherboards
- Gigabyte A520M S2H
72,79 €
See price history72,79 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | A520M S2H |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 35 mm |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.eccSupport | Yes |
| ProductSpecs.biosFeatures | dualBios: false, clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | AMD A520 |
|---|---|
| CPU Socket | AMD AM4 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 64 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR4 |
| Memory Slots | 2 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 32 Go |
| Supported Memory Frequencies | 2133 MHz |
| 2400 MHz | |
| 2667 MHz | |
| 2933 MHz | |
| 3200 MHz | |
| 3600 MHz | |
| 4000 MHz | |
| 4400 MHz | |
| 4600 MHz | |
| 4866 MHz | |
| 5000 MHz |
| Graphics Chipset | AMD Radeon Graphics |
|---|---|
| Integrated Graphics | Yes |
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 3.0 x16 |
|---|---|
| 2x PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC887 2/4/5.1/7.1 channels |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | No |
|---|---|
| Bluetooth | No |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek GbE LAN |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 4x SATA 3.0 |
| 1x M2 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 10 |
| Rear I/O | 1x PS2 |
|---|---|
| 1x VGA | |
| 1x DVI | |
| 1x HDMI 2.1 | |
| 4x USB-A 3.2 Gen 1 | |
| 2x USB-A 2.0 | |
| 1x RJ45 | |
| 3x AUDIO_JACK | |
| 1x BIOS_BUTTON |
| Internal Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
|---|---|
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x FAN 4-pin | |
| 2x FAN 4-pin | |
| 1x LED_ARGB | |
| 1x LED_RGB | |
| 1x PANEL_FRONT 10-pin | |
| 1x AUDIO_FRONT 10-pin | |
| 1x USB_3_2 20-pin | |
| 2x USB_2_0 10-pin | |
| 1x TPM 12-pin | |
| 1x COM 10-pin | |
| 1x OTHER 4-pin | |
| 1x CHASSIS_INTRUSION 2-pin |
| Usage | Gaming |
|---|---|
| Multimedia | |
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 205 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |