- Home
- Components
- Processors
- Intel Core i5-12400F - Tray
117,90 €
See price history117,90 €
See price history| Brand | Intel |
|---|---|
| Reference | CM8071504650609 |
| Chipset Model | Core i5-12400F |
| ProductSpecs.microarchitecture | Alder Lake |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | Intel 1700 |
|---|
| Cores | 6 |
|---|---|
| L3 Cache | 18 Mo |
| Threads | 12 |
| Base Frequency | 2500 MHz |
| Boost Frequency | 4400 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR5 |
| Memory Frequencies | 3200 |
| 4800 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 65 W |
|---|
| Usage Type | desktop |
|---|---|
| Box Version | No |
| Cooler Included | No |