- Home
- Components
- Case Fans
- Noctua NF-A12x25 PWM chromax.black.swap 120mm
Noctua — NF-A12X25 PWM CHROMAX.BLACK.SWAP
49,96 €
See price history| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NF-A12X25 PWM CHROMAX.BLACK.SWAP |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| Minimum Noise | 18.8 dB |
| ProductSpecs.toolFree | No |
| Top Flow | No |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| Included Fans | size: 120, count: 1, isPWM: true, maxRPM: 2000, minRPM: 450 |
| Low Profile | No |
| Width with Fan | 120 mm |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| Height with Fan | 25 mm |
| Double Tower | No |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 120 |
| ProductSpecs.staticPressure | 2.34 |
| Maximum Operating Temperature | 70 °C |
| Integrated Display | No |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 450 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 22.6 dB |
| Maximum Airflow | 60 CFM |
| Minimum Airflow | 49.7 CFM |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Metal |
|---|---|
| Plastic | |
| Rubber | |
| Steel |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | No |
| Ball Bearing | No |
| Reverse Blade | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 200 g |
|---|---|
| Fan Diameter | 120 mm |