- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte Radeon RX 9060 XT GAMING OC 8Go GDDR6
429,95 €
See price history| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-R9060XTGAMING OC-8GD |
| Chipset Brand | AMD |
| Fan Count | 3 |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DISPLAYPORT, count: 2, version: 2.1a |
| type: HDMI, count: 1, version: 2.1b |
| Memory Bus | 128 bits |
|---|---|
| Memory Size | 8 Go |
| Memory Type | GDDR6 |
| Chipset Model | Radeon RX 9060 XT |
| Memory Frequency | 20000 MHz |
| Stream Processors | 2048 |
| TDP | 217 W |
|---|---|
| Power Connectors | pins: 8, type: POWER_PCIE, count: 1 |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 5.0 |
| Maximum Displays | 3 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| RGB Lighting | Yes |
| Cooling | Active |
| 4K Support | No |
| AI Support | Yes |
| VR Support | Yes |
| Low Profile | No |
| Overclocked | Yes |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 118 mm |
| Height | 40 mm |
| Length | 281 mm |