- Home
- Components
- Memory
- G.Skill Ripjaws 1x8Go 1866MHz CL11
58,95 €
See price history58,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F3-1866C11S-8GRSL |
| Width | 30 mm |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 3.8 mm |
| Length | 67.6 mm |
| Materials | PCB |
| Has Heatsink | No |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 204 |
| Type | DDR3 |
| Standard | PC3-14900 |
| Format | SO-DIMM |
| Modules | 1 |
| Capacity | 8 Go |
| Frequency | 1866 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 8 Go |
| Voltage | 1.35 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | 11 |
|---|---|
| RAS to CAS | 11 |
| RAS Active | 32 |
| RAS Precharge | 11 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | laptop |
| AMD Optimized | No |
| XMP Compatible | No |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | Yes |