| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | YD3200C5FHBOX |
| Chipset Model | AMD Ryzen 3 |
| ProductSpecs.graphicsShaderCount | 704 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | No |
| Socket | AMD AM4 |
|---|---|
| Core Name | Picasso |
| Platform | AMD Zen+ |
| Process Node | 12 nm |
| Cores | 4 |
|---|---|
| L2 Cache | 2 Mo |
| L3 Cache | 4 Mo |
| Threads | 4 |
| Base Frequency | 3600 MHz |
| Boost Frequency | 4000 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 2133 |
| 2400 | |
| 2666 | |
| 2800 | |
| 2933 |
| Graphics Model | AMD Radeon Vega 8 Graphics |
|---|---|
| Graphics Frequency | 1250 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | Yes |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| Chipset Compatibility | AMD A320 |
| AMD B350 | |
| AMD B450 | |
| AMD X370 | |
| AMD X470 | |
| AMD X570 |