- Home
- Components
- Power Supplies
- Tacens Anima 500W
Tacens Anima 500W
Tacens — APIII500SI
Tacens — APIII500SI
| Brand | Tacens |
|---|---|
| Reference | APIII500SI |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.fanless | No |
| ProductSpecs.railConfig | Single Rail |
| Designation | Tacens Anima APIII500SI ATX 500W |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 26 |
| ProductSpecs.zeroFanMode | No |
| ProductSpecs.efficiency20 | 85 |
| ProductSpecs.efficiency50 | 85 |
| ProductSpecs.efficiency100 | 85 |
| Wattage | 500 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | No |
| Modular | No |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 2x POWER_SATA 15-pin | |
| 2x POWER_MOLEX 4-pin | |
| Modularity Type | Non-Modular |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Silent | Yes |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | No |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 145 mm |
|---|---|
| Height | 85 mm |
| Length | 150 mm |
| Weight | 950 g |
| Form Factor | ATX |
35,69 €
See price history