- Home
- Components
- Memory
- Corsair Vengeance LPX 1x8Go 3000MHz CL16
93,95 €
See price history93,95 €
See price history| Brand | Corsair |
|---|---|
| Reference | CMK8GX4M1D3000C16 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Materials | Aluminum |
| Has Heatsink | Yes |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 288 |
| Type | DDR4 |
| Standard | PC4-24000 |
| Format | DIMM |
| Modules | 1 |
| Capacity | 8 Go |
| Frequency | 3000 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 8 Go |
| Voltage | 1.35 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | 16 |
|---|---|
| RAS to CAS | 20 |
| RAS Active | 38 |
| RAS Precharge | 20 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | desktop |
| AMD Optimized | Yes |
| XMP Compatible | Yes |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | Yes |