- Home
- Components
- Power Supplies
- AeroCool LUX RGB 550M
44,68 €
See price history44,68 €
See price history| Brand | AeroCool |
|---|---|
| Reference | 4718009156203 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Designation | Aerocool LUX RGB 550M |
| ProductSpecs.rail12vAmps | 42 |
| ProductSpecs.warrantyYears | 2 |
| 80 Plus Efficiency | Bronze |
| Wattage | 550 W |
|---|---|
| 80 Plus Certified | Yes |
| Modular | Yes |
|---|---|
| Connectors | 1x POWER_ATX 24-pin |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x POWER_PCIE 8-pin | |
| 4x POWER_SATA | |
| 2x POWER_MOLEX 4-pin | |
| Modularity Type | Semi-Modular |
| Fan Size | 120 mm |
|---|---|
| Silent | Yes |
| Cooling Type | Active |
| ATX Standards | ATX12V |
|---|---|
| EPS12V | |
| ATX 3.0 Support | No |
| ATX 3.1 Support | No |
| Multi-GPU Support | No |
| RGB Lighting | Yes |
|---|---|
| Usage Type | Desktop |
| Width | 150 mm |
|---|---|
| Height | 86 mm |
| Length | 160 mm |
| Weight | 1.48 kg |
| Form Factor | ATX |