- Home
- Components
- Memory
- G.Skill F3-1600C11S-8GSL 8Go 1600MHz CL11
G.Skill F3-1600C11S-8GSL 8Go 1600MHz CL11
G.Skill — F3-1600C11S-8GSL
55,95 €
See price historyG.Skill — F3-1600C11S-8GSL
55,95 €
See price history| Brand | G.Skill |
|---|---|
| Reference | F3-1600C11S-8GSL |
| Width | 30 mm |
| ProductSpecs.colors | Green |
| Height | 30 mm |
| Length | 67.6 mm |
| Materials | PCB |
| Has Heatsink | No |
| ECC | No |
|---|---|
| Pins | 204 |
| Type | DDR3 |
| Standard | PC3-12800 |
| Format | SO-DIMM |
| Modules | 1 |
| Capacity | 8192 Go |
| Frequency | 1600 MHz |
| Registered | No |
| Unbuffered | Yes |
| Capacity per Module | 8192 Go |
| Voltage | 1.35 V |
|---|---|
| Minimum Voltage | 1.35 V |
| CAS Latency | 11 |
|---|---|
| RAS to CAS | 11 |
| RAS Active | 28 |
| RAS Precharge | 11 |
| Fan | No |
|---|---|
| LED | No |
| LED RGB | No |
| Usage Type | laptop |
| AMD Optimized | No |
| XMP Compatible | No |
| EXPO Compatible | No |
| Apple Optimized | No |
| Intel Optimized | No |