| Brand | Thermaltake |
|---|---|
| Reference | CL-W462-PL12SW-A |
| ProductSpecs.isRGB | Yes |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Length | 27 mm |
| Maximum TDP | 360 W |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 52 |
| ProductSpecs.staticPressure | 3.45 |
| Maximum RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 600 RPM |
| Fan Count | 3 |
| Maximum Noise | 38.35 dB |
| Maximum Airflow | 79.3 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 3x FAN 4-pin |
|---|---|
| 1x PUMP 4-pin | |
| 1x LED_ARGB 3-pin |
| Pump RPM | 2500 RPM |
|---|---|
| Tube Length | 350 mm |
| AIO Radiator Size | 240 |
| Supported Sockets | AMD AM3 |
|---|---|
| AMD AM3+ | |
| AMD AM4 | |
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 | |
| Intel 2011 | |
| Intel 2011-3 | |
| Intel 2066 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | RGB |
| Integrated Display | Yes |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Cooling Type | Liquid |
| Width | 397 mm |
|---|---|
| Height | 120 mm |
| Width with Fan | 397 mm |
| Height with Fan | 120 mm |