| Brand | Noctua |
|---|---|
| Reference | NH-L12S |
| Length | 146 mm |
| Maximum TDP | 95 W |
| Included Fans | count: 1 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 146 |
| Maximum RPM | 1850 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 450 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 23.9 dB |
| Maximum Airflow | 55.4 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN |
|---|
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 | |
| Clearance Required | - |
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | ABS |
|---|---|
| Aluminum | |
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Pack | No |
| Top Flow | Yes |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Low Profile | Yes |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 128 mm |
|---|---|
| Height | 70 mm |
| Weight | 520 g |
| Width with Fan | 128 mm |
| Height with Fan | 70 mm |