- Home
- Components
- CPU Coolers
- Fox Spirit GT120 ARGB
Fox Spirit GT120 ARGB
Fox Spirit — GT120 ARGB
34,95 €
See price historyFox Spirit — GT120 ARGB
34,95 €
See price history| Brand | Fox Spirit |
|---|---|
| Reference | GT120 ARGB |
| ProductSpecs.isRGB | Yes |
| ProductSpecs.colors | Black |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Maximum TDP | 200 W |
| Minimum Noise | 18 dB |
| Included Fans | count: 1 |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 70 |
| Maximum RPM | 1750 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 500 RPM |
| Fan Count | 1 |
| Maximum Noise | 28.95 dB |
| Maximum Airflow | 58.35 CFM |
| Minimum Airflow | 16.6 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|---|
| 1x LED_ARGB |
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Top Flow | No |
| Cooling Type | Active |
| Heat Pipes | Yes |
| Heat Pipe Count | 5 |
| Double Tower | No |
| Variable Speed | Yes |
| Weight | 700 g |
|---|---|
| Width with Fan | 120 mm |
| Height with Fan | 150 mm |