| Brand | Kingston |
|---|---|
| Reference | SNV3S/500G |
| Endurance | 160 TBW |
|---|---|
| Read Speed | 6000 Mo/s |
| Write Speed | 2200 Mo/s |
| NVMe | Yes |
|---|---|
| Format | M.2 |
| Capacity | 500 Go |
| Form Factor | M.2 2280 |
| Interfaces | - |
| Memory Type | QLC |
| Has Heatsink | No |
|---|---|
| TRIM Support | Yes |
| PS5 Compatible | No |
| Width | 22 mm |
|---|---|
| Height | 3.8 mm |
| Length | 80 mm |
| Weight | 7 g |