| Brand | Arctic |
|---|---|
| Reference | MX-4 |
| ProductSpecs.isRGB | No |
| ProductSpecs.colors | Blue |
| Grey | |
| ProductSpecs.isARGB | No |
| ProductSpecs.toolFree | Yes |
| ProductSpecs.zeroRPMMode | No |
| ProductSpecs.antiVibration | No |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 187 |
| Reverse Blade | No |
| Maximum Operating Temperature | 150 °C |
|---|
| Fan Connectors | - |
|---|
| LED Lighting | No |
|---|
| Materials | Carbon |
|---|---|
| Silicone | |
| Synthetic |
| PWM Control | No |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Multimedia | |
| Office | |
| Workstation | |
| Pack | No |
| Top Flow | No |
| Cooling Type | Passive |
| Heat Pipes | No |
| Low Profile | No |
| Heat Pipe Count | 0 |
| Double Tower | No |
| Ball Bearing | No |
| Variable Speed | No |
| Weight | 8 g |
|---|---|
| Width with Fan | 41 mm |
| Height with Fan | 10 mm |