- Home
- Components
- CPU Coolers
- Thermalright Frozen Warframe 240 SE ARGB White
84,95 €
See price history| Brand | Thermalright |
|---|---|
| Reference | FROWAR24SEARGB-WH |
| ProductSpecs.colors | White |
| ProductSpecs.isARGB | Yes |
| Length | 277 mm |
| Minimum Noise | 0 dB |
| ProductSpecs.toolFree | Yes |
| Included Fans | count: 2, model: TL-P12-S, maxRPM: 2000, diameter: 120, maxNoise: 29.8, maxAirflow: 70.84, bearingType: S-FDB |
| ProductSpecs.antiVibration | Yes |
| ProductSpecs.lengthWithFan | 277 |
| ProductSpecs.staticPressure | 2.63 |
| Maximum RPM | 2000 RPM |
|---|---|
| Minimum RPM | 0 RPM |
| Fan Count | 2 |
| Maximum Noise | 29.8 dB |
| Maximum Airflow | 70.84 CFM |
| Minimum Airflow | 0 CFM |
| Fan Diameter | 120 mm |
| Fan Connectors | 1x FAN 4-pin |
|---|---|
| Additional Connectors | 1x LED_ARGB 3-pin |
| 1x USB_2_0 | |
| 1x POWER_SATA |
| Pump RPM | 4200 RPM |
|---|---|
| Tube Length | 380 mm |
| AIO Radiator Size | 240 |
| Supported Sockets | AMD AM4 |
|---|---|
| AMD AM5 | |
| Intel 1150 | |
| Intel 1151 | |
| Intel 1155 | |
| Intel 1156 | |
| Intel 1200 | |
| Intel 1700 | |
| Intel 1851 |
| LED Lighting | Yes |
|---|---|
| LED Color | Multicolor |
| Integrated Display | Yes |
| Materials | Aluminum |
|---|---|
| Copper |
| PWM Control | Yes |
|---|---|
| Usage | Gaming |
| Cooling Type | Liquid |
| Ball Bearing | Yes |
| Variable Speed | Yes |
| Width | 68 mm |
|---|---|
| Height | 27 mm |
| Weight | 600 g |
| Width with Fan | 120 mm |
| Height with Fan | 52 mm |