- Home
- Components
- Graphics Cards
- Inno3D GeForce GT 1030 2Go GDDR5
85,59 €
See price history85,59 €
See price history| Brand | Inno3D |
|---|---|
| Reference | N1030-1SDV-E5BL |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 0 |
| ProductSpecs.frameSync | None |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: HDMI, count: 1, version: 2.0b |
| type: DVI, count: 1, dviType: DVI-D, linkType: Dual Link |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 2 Go |
| Memory Type | GDDR5 |
| Chipset Model | GeForce GT 1030 |
| Base Frequency | 1227 MHz |
| Boost Frequency | 1468 MHz |
| Memory Frequency | 3000 MHz |
| Stream Processors | 384 |
| TDP | 30 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 3.0 |
| Maximum Displays | 2 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Passive |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | No |
| VR Support | No |
| Low Profile | No |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.5 |
| Vulkan Version | 1.3 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 2 |
|---|---|
| Width | 55 mm |
| Height | 55 mm |
| Length | 167 mm |