| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | B760M D3HP WIFI6 |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Height | 35 mm |
| ProductSpecs.biosFeatures | clearCmos: true, flashback: true |
| Chipset | Intel B760 |
|---|---|
| CPU Socket | Intel 1700 |
| Supported CPUs | 1 |
| Maximum Memory | 192 Go |
|---|---|
| Memory Type | DDR5 |
| Memory Slots | 4 |
| Memory Channel | Dual Channel |
| Max Memory per Slot | 48 Go |
| Supported Memory Frequencies | 4400 MHz |
| 4800 MHz | |
| 5200 MHz | |
| 5600 MHz |
| Integrated Graphics | Yes |
|---|---|
| CPU Integrated Graphics Compatible | Yes |
| PCI Slots | PCIe 4.0 x16 |
|---|---|
| 2x PCIe 3.0 x1 |
| Audio Chipset | Realtek ALC |
|---|---|
| Audio Channels | 8 |
| Wi-Fi | Yes |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Wi-Fi Version | 6 |
| Bluetooth Version | 5.3 |
| Ethernet Controllers | 1 Mbps Realtek GbE |
| RAID Supported | Yes |
|---|---|
| Storage Connectors | 2x M2 |
| 4x SATA 3 | |
| Supported RAID Modes | 0 |
| 1 | |
| 5 | |
| 10 |
| Rear I/O | 1x HDMI 2.1 |
|---|---|
| 1x DISPLAYPORT 1.2 | |
| 3x USB-A 3.2 | |
| 2x USB-A 2.0 | |
| 1x RJ45 | |
| 1x VGA | |
| 1x PS2 | |
| 3x AUDIO_JACK | |
| 2x SMA |
| Internal Connectors | 1x COM |
|---|---|
| 1x AUDIO_FRONT | |
| 1x POWER_ATX 24-pin | |
| 1x POWER_CPU 8-pin | |
| 1x S_PDIF | |
| 2x USB_3_0 | |
| 1x USB_3_2 | |
| 4x USB_2_0 | |
| 1x LED_RGB | |
| 1x LED_ARGB | |
| 1x BIOS_BUTTON | |
| 4x FAN | |
| 1x TPM |
| Usage | Workstation |
|---|---|
| LED Lighting | Yes |
| Connector Placement | Standard |
| Overclocking Features | No |
| Width | 244 mm |
|---|---|
| Length | 244 mm |
| Form Factor | Micro ATX |