- Home
- Components
- Processors
- AMD Ryzen 5 4500
AMD Ryzen 5 4500
AMD — 100-100000644BOX
82,95 €
See price historyAMD — 100-100000644BOX
82,95 €
See price history| Brand | AMD |
|---|---|
| Reference | 100-100000644BOX |
| Chipset Model | AMD Ryzen 5 |
| ProductSpecs.microarchitecture | Zen 2 |
| ProductSpecs.simultaneousMultithreading | Yes |
| Socket | AMD AM4 |
|---|---|
| Core Name | Renoir |
| Platform | AMD Zen 2 |
| Process Node | 7 nm |
| Cores | 6 |
|---|---|
| L2 Cache | 3 Mo |
| L3 Cache | 8 Mo |
| Threads | 12 |
| Base Frequency | 3600 MHz |
| Boost Frequency | 4100 MHz |
| Memory Channels | Dual Channel |
|---|---|
| Memory Controller | DDR4 |
| Memory Frequencies | 2666 |
| 2933 | |
| 3200 |
| Integrated Graphics | No |
|---|
| TDP | 65 W |
|---|
| Gaming Optimized | Yes |
|---|---|
| Usage Type | desktop |
| Box Version | Yes |
| Cooler Included | Yes |
| Virtualization Technology | AMD-V |
| Chipset Compatibility | AMD A320 |
| AMD A520 | |
| AMD B350 | |
| AMD B450 | |
| AMD B550 | |
| AMD X470 | |
| AMD X570 |