- Home
- Components
- Graphics Cards
- Gigabyte GeForce GT 710 2Go GDDR3
Gigabyte GeForce GT 710 2Go GDDR3
Gigabyte — GV-N710D3-2GL
Gigabyte — GV-N710D3-2GL
| Brand | Gigabyte |
|---|---|
| Reference | GV-N710D3-2GL |
| Chipset Brand | NVIDIA |
| ProductSpecs.colors | Black |
| Fan Count | 1 |
| ProductSpecs.frameSync | None |
| Materials | PCB |
| ProductSpecs.videoOutputs | type: DVI, count: 1, dviType: DVI-D, linkType: Dual Link |
| type: HDMI, count: 1, version: 1.4 | |
| type: VGA, count: 1 |
| Memory Bus | 64 bits |
|---|---|
| Memory Size | 2 Go |
| Memory Type | GDDR3 |
| Chipset Model | GeForce GT 710 |
| Base Frequency | 954 MHz |
| Memory Frequency | 1600 MHz |
| Stream Processors | 192 |
| TDP | 19 W |
|---|---|
| Power Connectors | - |
| PCIe Lanes | 16 |
|---|---|
| PCIe Version | PCIe 2.0 |
| Maximum Displays | 3 |
| LED Lighting | No |
|---|---|
| RGB Lighting | No |
| Cooling | Active |
| 4K Support | Yes |
| AI Support | No |
| VR Support | No |
| Low Profile | Yes |
| Overclocked | No |
| OpenGL Version | 4.5 |
| Vulkan Version | 1.1 |
| DirectX Version | 12 |
| Multi-GPU Support | No |
| Slots | 1 |
|---|---|
| Width | 68 mm |
| Height | 21 mm |
| Length | 144 mm |
68,69 €
See price history